Tur i oturen

Grizzlan kunde inte stå still på gången idag. SÅ pigg och alert – och feberfri. 🙂

Vi verkar ha haft tur i oturen denna gång. Grizzly fortarande feberfri och såret rinner och såsar fortfarande, men ingen svullnad och det ser liksom rent ut. Han verkar inte vara besvärad av det alls, så jag tänker i helgen börjar röra lätt på honom igen.

De här dagarnas vila har gjort att han är på tårna, åtminstone var han det idag. 🙂 Det var så man fick dansa med honom på stallgången för att kunna ta tempen, men det var det värt. Fortsatt feberfri!

Det har väl aldrig varit så trevligt att bli vaccinerad, tyckte både Panda och Mini! 🙂

Igår efter stallet åkte jag, Ida och Arwin med hundarna till en mindre veterinärklinik här i Ö-vik. Det var hög tid för vaccination för Panda och Mini, och vi blev SÅ bra bemötta. Jag har haft hund i så många år och har nog aldrig varit med om så trevlig vaccinering. Två personer kom ut och mötte oss, en av tjejerna satte sig direkt med hundarna och bjöd dem på mumsiga karameller och gulligullprat. Sen kom den andra tjejen och gav hundarna deras sprutor utan att hundarna ens märkte det. Vips var det klart. Det lilla extra gör verkligen mycket som djurägare! 🙂

Arwin hängde snällt med på dagens att-göra-lista. Han är en klippa. ♥ 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.